5 числа с много интересна история

в Любопитно

Никой не си го е мислел. Но всъщност числата могат да имат доста интересна история.
Първо, цифровата система, която почти всеки човек чете, вероятно наричате арабска цифрова система или, напоследък, хинду-арабска цифрова система. Първото название е погрешно, тъй като тя е измислена в Индия, а не в Близкия изток. Те обаче се наричат „арабски цифри“, защото европейците смятат, че са били измислили от арабите.

Отделните числа също имат свои собствени завладяващи и изненадващи истории. Ето пет от тях.

5. 0

Нулата е използвана за пръв път от шумерите преди около 4000 до 5 000 години. Те не са го използвали като цифра. Вместо това те го добавяли към единични цифри, за да означават десетки и стотици. Нулата, както и днес я ползваме, е измислена два пъти. Първият път е във Вавилон между 400 и 300 г. пр. Хр. Все пак тогава тя все още не е била пълноправна цифра, а заместител не използваемо нищо. Маите също са измислили нула през първите няколко века на новата ера.

През пети век индийският математик Брахмагупта става първият човек, който използва числото нула. Той я е изобразял с точка, която пишел под другите цифри. До 879 г. сл. Хр. нулата все още се е борела да бъде призната като цифра, въпреки че е взела овалната форма, с която я свързваме днес. Обикновено обаче тя е писана с по-малък шрифт спрямо други цифри.

Нулата се превърна в пълноправна цифра, когато италианският математик Фибоначи я представи заедно с арабските цифри в Европа. Фибоначи изучавал произведенията на мюсюлманския учен Мохамед ибн-Муса ал-Коварци.

Италианските търговци и германски банкери бързо приели нулата, но повечето европейски правителства забранили арабските цифри, защото имаха резерви относно лекотата, с която номерата биха могли да бъдат променени. Търговците и банкерите обаче тайно продължавали да използват нула в своите сделки.

bulpress tv

4. Belphegor’s Prime

Belphegor’s Prime е единица последвана от 13 нули, три шестици и още 13 нули, преди да завърши с едниница. Визуално изглежда така 1,000,000,000,000,066,600,000,000,000,001. Номерът е кръстен на Белфегор, един от седемте принцове на Ада. Тя е уникална по много начини.

Това е палиндромно число, тъй като остава същото, когато се чете от двата края. Освен това има 666 – прочутото число на звяра, точно в средата му. Ако това не е достатъчно, то съдържа 31 цифри, като два пъти има по 13 нули, което се смята за нещастен номер.

Belphegor’s Prime е открито от Харви Дъбнер, който е разкривал на нови числа. Дъбнер е открил числа, след като реализира други първични номера, които могат да бъдат извлечени от палиндромните първични номера като 16,661, ако между някои числа в двата края са добавени 13, 42, 506, 608, 2,472 и 2,623 нули. В този случай бяха добавени 13 нули между тези шестици от всяка страна.

3. 5040

5,040 може да изглежда като просто още едно произволно число за нас, но не и за древния гръцки философ Платон, който го счита за перфектното число. 5,040 принадлежи към рядка група от цирфи,която се дели на много числа. 5,040 се дели на 60 числа.

Платон популяризирал 5 040 души като перфектен брой и предложил идеалният град да не разполага с повече от 5 040 граждани. Това, помислил си той, ще позволи лесно управление и разделяне на гражданите на различни демографски единици, както се изисква. За да поддържа този перфектен брой, Платон предложил новите градове да бъдат разделени на 5 040 парцела и да бъдат разпределени между 5 040 граждани. Жените, децата и робите не се смятат за граждани в древна Гърция, така че населението на града би било повече от 5 040.

За да се предотврати разделянето на парцел, всеки път, когато един гражданин умре, Платон предположил, че мястото на парцела трябва да бъде дадено на един предварително определен син на покойния гражданин. Другите синове трябвало да бъдат давани на граждани, които нямали синове, а дъщерите щяха да се оженят. Платон също така предложил правителството да обезсърчи гражданите да имат твърде много деца, но когато това се случи, такива деца трябва да бъдат изпратени в друг град.

2. 666

Повечето хора са запознати с 666, което е числото на библейския звяр. Това е очевидно в Откровение 13:18, което казва: “ Тук е нужно мъдрост; който е разумен, нека сметне числото на звяра, защото е число на човек; а числото му е шестстотин шестдесет и шест.“

Според фрагмент от Откровението, открита през 2005 г., числото на звяра е 616, а не 666. Фрагментът е най-старият оцелял запис на книгата Откровение и е написан в края на трети век. Той е открит в Египет и е написан на гръцки език. В отговор на новината, че 616 е числото на звяра, а не 666, Питър Гилмор, първосвещеник на Сатаната, заявява, че тяхното религиозно движение се е идентифицирало с 666 поради негативното му значение в християнството. Те обаче няма да се поколебаят да преминат към 616, ако християните се включат.

1. 100

Думата, която използваме за числото по-горе, е „сто“. Въпреки това, преди столетия, терминът „сто“ означавал две различни числа. Първият е 100, които остават днес „сто“, а другият 120.

Източник: top5bg.com

Виж още публикации на bultimes



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Последни от Любопитно

Как се яде мед

Как се яде мед

По 2-3 чаени лъжички на ден са достатъчни От незапомнени времена медът
Отидете горе