15 уникални явления, които всеки трябва да види поне веднъж в живота си

в Любопитно

Природата е пълна с изненади. Някои от тях са все още необясними и наистина странни (като дъжда от животни – да, прочетохте правилно!). Повечето от тях не само имат ясно научно обяснение, но са и наистина впечатляващи. Вижте кои 15 необичайни и красиви природни феномена имаме предвид:

1. Светли стълбове

Може да ги видите навсякъде по света при правилните условия. Светлите стълбове са атмосферно зрително явление, което се ражда от естествена или изкуствена светлина, отразяваща се в множество малки ледени кристали, плаващи близо до Земята.

2. Приказни облаци

Те също могат да се видят навсякъде, ако има подходящи условия. Тези облаци са тъмни и изглеждат дори зловещо. Въпреки че ни се струва, че са породени от буря, обикновено се разсейват без да има такава.

bulpress tv

3. Червена дъга

Червената дъга е зрителен и метеорологичен феномен. Подобно на обикновената дъга, тя се дължи на пречупването на светлината във водни капчици, но слънчевата светлина трябва да е много близо до хоризонта. Този феномен може да се наблюдава и при по-слаба светлина.

4. Полярни стратосферни облаци

Може да се наблюдават в Исландия, скандинавските страни, Аляска, Северна Канада и Антарктида. Полярните стратосферични облаци имат перлена светлина и се формират на големи височини. За разлика от повечето други облаци, се образуват в стратосферата при много ниски температури и от слънчевата светлина под хоризонта. Благодарение на химическите реакции при тях се увеличава намаляването на озона.

5. Вулканична светкавица

Вулканичната светкавица, известна още като мръсна гръмотевична буря, е феномен, който се получава, когато пепел, скални парчета и ледни частици се сблъскат във вулканична периферия. Те създават статични заряди, които предизвикат мълния.

6. Подобни облаци

Могат да се наблюдават навсякъде, но най-често в Съединените щати. Тези облаци имат подобни на торбички структури и се намират под дъждовните облаци. Причинени са от студен наситен въздух, по-тежък от този наоколо, който „потъва“ и образува джобове.

7. Замразени метанови мехурчета

Може да се видят на зерото Ебрахам, Албърта, Канада. Замразените метанови мехурчета всъщносът представляват мехурчета от метанов газ, отделяни от увяхващите растения под повърхността на езерото, когато то започне да замръзва. През летните месеци тези мехурчета се издигат на повърхността и се пукат.

8. Северно сияние

Вижда се над магнитните полюси на Северното и Южното полукълбо. Аврора е естествена картина на ярки танцуващи светлини. Явлението се дължи на сблъсъка на заредените частици, когато магнитосферата е нарушена от слънчев вятър.

9. Лещовидни облаци

Те са необичайно оформени облаци, често сравними по вид с чинийка или леща. Обикновено се образуват, когато влажният въздух преминава през планината или други препятствия, ако температурата е достатъчно ниска. Поради формата си често са смятани за НЛО.

 

10. Мълния на Кататумбо

Срещат се около езерото Маракайбо, Венецуела. Тази мълния е атмосферен феномен, уникално съчетание от ветрове, горещ и влажен климат и планините, обхващащи района от три страни, създава електрически заряди, водещо до светкавица. Това явление възниква през 260 нощи в годината, по 10 часа на ден и до 280 пъти на час.

11. Суперклетъчна гръмотевична буря

Наблюдава се навсякъде, но най-често е срещана в районите на торнадо в Съединените щати и в тези на Аржентина, Уругвай и Южна Бразилия. Това явление е природен феномен, който представлява силна гръмотевична буря с ясно видимо и непрекъснато въртене. Този мезоциклон е причинен от силна нестабилност в атмосферата и може да бъде много широк.

12. „Син огън“

Може да се види около вулкана Иджен, Индонезия. Синият огън е явление, което се дължи на изгарянето на серни газове, излизащи от пукнатини на вулкана. Част от този газ се кондензира в течна форма и именно така се получава синият цвят.

13. Водовъртеж

Наблюдава се в големи водни басейни и представлява мощен вихър, който се среща в моретата и океаните. Обикновено се причинява от силни течения и може да достигне скорост до 40 км/ч.

14. Циркохоризонтална дъга

Тя може да се бъде видяна навсякъде по света. Тази дъга, известна още като огънена дъга, се дължи се на пречупването на слънчева или лунна светлина в хоризонтални ледени кристали и циркови облаци.

15. Биолуминисцентни вълни

Могат да се видят на няколко места по света, включително плажовете Manasquan (Ню Джърси, САЩ), Torrey Pines (Калифорния, САЩ), Светлинната лагуна (Ямайка), Гипсландските езера (Австралия), крайбрежието на Андаман (Тайланд), залива Тояма (Япония) и Зеебрюге (Белгия). Биолуминисценцията е блясък, произведен от живи организми. Биолуминесцентните вълни блестят поради динофлагелатите от планктон, който светва, ако са неспокойни.

Източник: dama.bg

Виж още публикации на bultimes



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Последни от Любопитно

Как се яде мед

Как се яде мед

По 2-3 чаени лъжички на ден са достатъчни От незапомнени времена медът
Отидете горе