Как да си помогнем при сърцебиене

в Здраве

Чувствали ли сте някога, че сърцето ви бие много по-бързо от нормалното? В такива ситуации обикновено усещате пулса си в шията и гърдите. Най-вероятно имате сърцебиене. То може да продължи от няколко секунди до няколко минути, както и да се появи по всяко време.

Хубавата новина е, че след като имате сърцебиене, това означава, че сърцето ви работи. Лошата е, че най-вероятно имате проблем и трябва да посетите лекаря си. Все пак не бързайте да правите генерални изводи. Сърцебиенето може да се дължи не само на заболяване, но и на стрес, дехидратация или умора след интензивна тренировка.

Когато сърцебиенето е причинено от силен стрес, опитайте се да седнете с кръстосани крака и бавно да вдишате през ноздрите си и след това през устата си. Повторете, докато не се почувствате спокойни.

Стремете се да се съсредоточите върху релаксация през целия ден, а не само когато усетите сърцебиене. Спрете и поемете пет дълбоки вдишвания на всеки 1-2 часа, за да успокоите ума и сърцето си. Стремете се да поддържате ниски нива на стрес, ако не искате ускореното сърцебиене да се повтори.

Така наречените скитащи нерви имат много функции, свързани с мозъка и сърцето. Когато са пренапрегнати, това може да доведе до сърцебиене. В такива ситуации вземете студен душ, нанесете студена вода върху лицето си или сложете студена кърпа или леден пакет на лицето си в продължение на 20-30 секунди. Шокът от студа помага да се стимулира нервът и сърцето да се успокои.

Дехидратацията може да предизвика сърцебиене. Това е така, защото кръвта ви съдържа вода, така че когато се обезводните, кръвта ви може да стане по-гъста. Колкото по-гъста е тя, толкова по-трудно сърцето ви работи. Това може да увеличи пулса и потенциално да доведе до сърцебиене. Така че ако усетите повишаване на пулса, просто изпийте една или две чаши вода.

bulpress tv

Ускореното сърцебиене може да се дължи на електролитен дисбаланс.

Електролитите отговарят за равномерното разпределение на електрически сигнали в тялото, което е важно за правилното функциониране на сърцето.

Някои електролити като калий, калций, магнезий и натрий, могат да подпомогнат сърдечното Ви здраве. Повечето от тези електролити можем да си набавим от храните.

Авокадото, бананите, сладките картофи и спанакът са богати източници на калий. За да увеличите приема на калций, яжте повече тъмни листни зеленчуци и млечни продукти. Тъмните листни зеленчуци също са чудесен източник на магнезий, както са и ядките и рибата. Повечето хора получават достатъчно натрий, който се намира в почти всички продукти.

Източник: simptomi.bg

Виж още публикации на bultimes



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Последни от Здраве

Отидете горе