Нахутът заздравява костите и подобрява дейността на сърцето

в Здраве

Нахутът е растение от семейство Бобови и е една от най-рано култивираните от човека култури.

Нахутът представлява храст, достигащ височина до петдесет сантиметра. Той е особено топлолюбив и издържа на екстремно високи температури, буря и суша.

Отглежда се най-вече в Турция, северна Африка, Мексико, Афганистан, Индия, Пакистан и Испания.

Нахутът е богат на редица полезни хранителни вещества, заздравява костите и подобрява дейността на сърцето.

Тази бобова култура е богата на желязо, фосфор, магнезий, манган, цинк и витамин К, които поддържат структурата на костите и ги предпазва от чупливост. Калцият и фосфорът е отговорен за минерализацията на костната тъкан.

Приемът обаче на твърде много фосфат и твърде малко калций може да доведе до загуба на костна маса.

Недостигът на витамин К се свързва с костните фрактури, а този на манган и цинк – ниско ниво на произвеждан колаген.

bulpress tv

Нахутът подобрява дейността на сърцето, тъй като съдържа натрий, който е от съществено значение за нивата на кръвното налягане. Повишеният прием на калий обаче може да се окаже също толкова важен в това отношение, поради свойството му да разширява кръвоносните съдове.

Количеството от една чаша нахут осигурява 50% от необходимият дневен прием на калий, който според специалистите е 4700 мг.

Нахутът съдържа също фибри, които понижават нивата на холестерола в организма, а това намалява риска от развиване на сериозни сърдечни заболявания.

Рецепта с нахут и кус кус:

Запържват се моркови с малко къри на тиган, след това се добавя сок от половин лимон и бульон, спрямо предпочитанията ви. След като заври се сваля от котлона и се добавя нахут от консерва и кус кус (предварително сварен). Всичко се разбърква и се добавя магданоз на вкус, остава се да изстине в хладилник.

Източник: e-zdravey.com

Виж още публикации на bultimes



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Последни от Здраве

Отидете горе