Хербалистика: Пийте билков чай вместо токсични лекарства

в Здраве

Глог за сърцето, коприва срещу анемия, лайка за храносмилането, липа за настинка, конска опашка за остеопороза. Единственото, което трябва да знаете, е да изберете правилната билка за чай.

Лечебните свойства на чая са известни още от древността. И днес съществува убеждението, че всяка болка може да се облекчи с помощта на определена билка.

Пиенето на чай облекчава симптомите при леки нарушения на съня, стомашни проблеми, а се препоръчва и за лечение на хронични заболявания като възпаление на червата, алергии, за укрепване на имунната система.

Днес почти няма област в съвременната фитотерапия, където билките или продукти от билки не могат да намерят приложение.

Учени казват, че лечението с билки е правилният начин през 21-ви век и поради високата токсичност на лекарства, които се изписват. Билки се използват като допълнителна терапия за облекчаване на различни симптоми на определени заболявания, за регулиране на определени физически функции в различна възраст, но също така и за предотвратяване на някои болести.

Въпреки това, трябва да се има предвид, че повечето билки могат да помогнат в началната фаза на заболяването, когато класическата терапия все още не е задължителна, но е вярно и че не могат да заменят традиционните лекарства, особено за лечение на тежки заболявания.

Билките се използват от незапомнени времена. Много растения са оцелели въпреки всички климатични промени, които е предизвикала цивилизацията, и се използват хиляди години.

bulpress tv

У нас чаят обикновено се приготвя от лайка, мента, шипка, но все по-популярни са и руски, китайски и индийски чай

За подготовката на китайския чай има легенда, която е стара 3000 години. Докато е бил на лов, един цар кипнал на огъня вода от реката. Във водата паднал лист от къпината, която растяла в близост. Водата веднага променила цвета си, но приятният аромат е бил този, който накарал царя да пробва няколко глътки.

Вкусът му харесал и за много кратко време вече не чувствал умора. Според някои документи будистки монаси пиели чай, докато медитират, а китайската традиция за ежедневно пиене на чай е стара над хиляда години. От Китай този обичай е приет и от жителите на Тибет през 12 век, а в Япония пиенето на чай през 17 век става неразделна част от традицията и културата. Смята се, че на европейска земя чаят е въведен от арабите през 12 или 13 век, но писмени доказателства за това има чак в началото на 17 век.

Билки, които обикновено се използват при нас за приготвяне на чай

Мента за храносмилане и успокоение

Освен че има приятен аромат и вкус ментата има много лечебни свойства. Билката е много ефективна при лечение на настинки и помага при проблеми с храносмилането и успокоява стомаха и червата. Ментата има благоприятен ефект върху нервната система и се препоръчва за нервни и тревожни хора.

Зеленият чай е мощен антиоксидант

Зеленият чай произхожда от Китай и има мощни антиоксидантни свойства. Намалява риска от заболявания на сърцето и вените, рак и много други хронични заболявания. Зеленият чай помага за храносмилането и има благотворно влияние върху кожата. Мнозина го смятат за най-здрословния чай в света, който може да предотврати появата на много заболявания.

Коприва за инфекции на пикочните пътища

Чаят от коприва още от древни времена е полезен за лечение на инфекция на пикочните пътища и бъбреците. Копривата е богата на калий, който е естествен диуретик, а желязото помага за производството на червени кръвни телца. Чаят от коприва пречиства кръвта и стимулира клетъчното обновяване. Препоръчва и като лекарство за хората, които имат проблеми с кожата.

Лайката подобрява външният вид на кожата

Чаят от лайка се използва като панацея за всички проблеми, защото отпуска нервната система, добър е за храносмилането, облекчава болката, намалява обривите и помага при спазми. Поради неговите свойства подобрява външния вид на кожата и косата, които изглеждат здрави и свежи. Жените често използват лайка за облекчаване на менструални болки.

Липа при настинки

Чай от липа също се използва често. Известно е, че помага при настинки, грип и възпалено гърло. Също така се използва като естествен лек за безсъние, а е добър и за успокояване и релаксация на нервите, затова се препоръчва на хора, които са постоянно изложени на умствени усилия. Чаят от липа трябва да се консумира умерено, защото прекомерните количества може да предизвикат сърдечни проблеми.

Автор: Ал. Смилевска

Източник: e-zdravey.com

Виж още публикации на bultimes


Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Последни от Здраве

Отидете горе