Свещен Босилек: Алтернатива на марихуаната в медицината

в Здраве

Знаете ли, че има ароматно растение, босилек, което предлага алтернатива на лечението с марихуана, лечение без странични ефекти или необходимост от упътване за употреба?

Босилекът е медицинско растение, което предпазва от възпаления, стрес и дори отравяне от радиация.

Растението босилек (Ocimum sanctum, O. tenuiflorum) е разпространено в Азия и се отглежда за медицинска употреба повече от 5 000 години. Днес западните учени са затрупани с противовъзпалителни билки, които съдържат съставки, които се намират в марихуаната и ригана.
Това накара някои лекари предложат босилека като алтернатива на медицинската марихуана, тъй като той освобождава от болката без допълнителна зависимост. Алтернативата на медицинската марихуана намалява възпалението без странични ефекти.

Марихуаната и босилекът

Въпреки че повечето хора смятат, че канабисът е просто отпускаща субстанция, чийто избор за лекарство датира от 60-те години, медицинската употреба на марихуаната датира от около 10 000 години, била е открита в едно праисторическо селище в Тайван през 1972 година. През 2008 г. експертите публикуват данни за археологически разкопки в Централна Азия, при които е открито използването на канабиса като праисторическа медицина още в периода преди 27 000 години.
В момента десетки хиляди тежко болни американци (особено тези с рак и СПИН) са сертифицирани като психически консуматори на медицинската марихуана. Но въпреки че ги освобождава от болката, наличен е и ефектът на гадене, повръщане, загуба на апетит, както и други многобройни медицински промени.
С използването на медицинската марихуана се постигат потенциално трайни психични или неврологични странични ефекти, като например: загуба на внимание и концентрация, трудности при ученето, намалена скорост на възприятието, промени в структурата на мозъка, намалени двигателни умения.

Растението свещен босилек „Holy basil“ не носи нито един от тези рискове и е отлична алтернатива за медицинската марихуана. Това е така, защото антиинфламаторното действие на босилека идва от съединение, наречено граничен пункт, или бета-caryophyllene. По-точно казано има подобно действие като канабиса, но без страничните ефекти.

Лечение с босилек

bulpress tv

Босилекът се препоръчва от Университета в Мериленд – Медицински център, като първа линия на лечение на посттравматичен стрес, булимия и хипогликемия. Според UMMC босилекът може дори да защити организма от вредното излагане на радиация.

Също така е доказано, че ароматни екстракти от босилек елиминират подуването и болката при артрит. Всъщност изследванията показват, че босилекът действа като противовъзпалително лекарство.
Проучването, което е била представено на британска фармацевтична конференция в Манчестър, е показало, че хармонизирани екстракти, които се приемат през устата от два вида босилек, намаляват отока до 73% само за 24 часа.

В Индия босилекът се счита за една от най-мощните билки през последните 3 000 години. Използва за лечение на диабет, дихателни нарушения, импотентност, алергии, стерилитет.

Неговата ефективност се дължи на cinnamanic киселина в него. Свещеният босилек е известен с подобряването на кръвообращението, стабилизирането на кръвната захар и подобряването дишането. Повечето изследвания на босилека са съсредоточени върху тези 3 области.
В няколко проучвания, направени в резултат на хуманни и животински наблюдения, босилекът се е показал като възможен адаптоген с предимства като например: антиоксидант, невропротективен, радиопротективен, намалява тревожността и стреса, действа антибактериално и антивирусно.

Босилекът подпомага имунната система

Бившият ръководител на регионалния аюрведски изследователски институт – д-р Сингх препоръчва вземането на единична доза от 300 мг до 600 мг изсушени листа босилек ежедневно като превантивна терапия за подпомагане на имунната система.
Биологичните и неврологични ефекти на вземането на свещен босилек „holy basil“ увеличават издръжливостта и имунната защита, които могат да продължат от 1 седмица до 1 месец.

Източник: e-zdravey.com


Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Последни от Здраве

Отидете горе