Великденския остров (известен също като Рапа Нуи и Пасха) е полинезийски остров в югоизточната част на Тихи океан
Намира се на най-югоизточната точка на полинезийския триъгълник и е отделна територия на Чили.
Великденският остров е известен със своите странни каменни монументални статуи, наречени моаи, сътворени от рапануйците. Те са включени в Списъка на световното културно наследство заедно с Рапануйския национален парк.
Каменните статуи моаи на Великденския остров изобразяват човешки фигури с височина от един до единадесет метра
В каменна кариера на острова, в кратера на вулкана Рано Рараку, се намират много недовършени и неизправени фигури, една от които е трябвало да бъде висока повече от 20 метра.
Името „Великденски остров“ било дадено от първия европейски посетител, холандският изследовател Якоб Рогевен, който пристигнал на острова на Великден през 1722 година. Официалното име на острова е Isla de Pascua, испански термин за „великденски остров“.
Сегашното полинезийско име на острова „Rapa Nui“ или „Големият Рапа“, било дадено от работниците-имигранти от Рапа, като връзка с родината. Те били депортирани като перуански роби през 1870 г.
Знаменитият норвежки пътешественик, Тур Хайердал твърди, че името Рапа е оригиналното име на острова, докато Рапа Ити е дадено от бежанците.
Има няколко хипотези за „оригинално“ полинезийско име на острова – Te pito o te henua или „Пъпът на света“.
Легендата разказва, че първото име на острова е Te pito o te kainga a Hau Maka, или „Малкото парче земя на Хау Мака“. Другото име, Mata-ki-Te-rangi, означава „Очи, които говорят с небето.“
Великденският остров е един от най-изолираните в света, който същевременно е населен
Той се намира на 3.600 km западно от континенталната територия на Чили и 2.075 km източно от Питкерновите острови (Сала и Гомес).
Рапа Нуи е вулканичен остров. Рапануйците имали развита цивилизация, за статуите са използвали няколко вида камъни:
• базалт – твърд, тежък камък;
• обсидиан – вулканично стъкло с остри краища, използван за черните очи на моаите;
• червен камък от Пуна Пау с много ярък червен цвят – използван за няколко моаи;
• седра от Рараку – камък, който е много по-лесен за обработка, отколкото базалта и е използван за повечето статуи моаи.
Големите каменни статуи или моаи на Великденския остров са били създадени сравнително бързо.
Общо 887 монолитни каменни статуи моаи се намират на Великденския остров или в музейни колекции.
Въпреки че често се определят като „човешки глави на Великденския остров“, каменните статуи всъщност са коленичили тела със скръстени отпред ръце
Някои изправени моаи са останали погребани до врата вследствие на тектоничните движения.
Аху (Ahu) са каменни платформи, които се различават по размер. Много от тях са претърпели значителни промени във времето. Някои от тях са станали костници, една е отворена с динамит, а Аху Тонгарики е разрушена от цунами.
Конструирането на аху е изисквало много усилия, както и създаването на самите статуи. Първоначално е трябвало да бъдат направени блоковете и от тях да се направи равен пиедестал. Днес впечатлява плътността, с която прилягат един към друг. За какво са направени платформите аху (възрастта им е между 700 и 800 години), и до сега е загадка.
Аху Тонгарики, на един километър от Рараку, имала най-големите и най-много моаи – общо 15.
Други Аху Акиви са възстановени през 1960 г. от Уилям Муллой.
Може би е имало Аху без каменни моаи, а от дърво, но сега те са безвъзвратно загубени.
Източник: e-zdravey.com
Виж още публикации на bultimes
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.