Като подправка самардалата най-често се използва премесена със сол или в комбинация с пресни салати, а капки сок от пресните листа са като мехлем за рани, кожни болести и срещу висок холестерол.
Самардалата е тревисто растение. Тя не е широко разпространена. Може да се намери в източната част на Стара планина, както и в Румъния, Турция, Молдова, някой части на Италия и Франция.
От английски самардала означава меден чесън, а от гръцки – нектаров чесън.
Самардалата е многогодишно тревисто растение, което расте в букови или габърови гори, може да се отглежда и в градините. Тя е тъмнозелена, с триъгълни сочни листа и много силен аромат. Когато се откъсне прясно листо, аромата е много силен и лют, а вкуса е нагарчащ. Берат се само листата през пролетта, преди да е започнало зреенето на семената.
Изсушена и стрита, самардалата се използва като подправка за: сандвичи, печени, пържени, варени картофи, ястия с ориз, яйца – пържени и варени, варени меса, пиле, печени гъби, за пресни краставици и домати.
Пресните листа се счукват със сол, а получената смес е много силно лютива и ароматна. Сместа се поставя в широк съд и се оставя на сянка да изсъхне. След това се пресява и се съхранява в тъмни добре затворени съдове. С времето зеления цвят избледнява, но силния аромат не се губи.
Ястията, овкусени с тази подправка, са много ароматни и с нетрадиционен вкус.
Освен като подправка, самардалата има и доказан здравословен ефект върху вредния холестерол, повишава апетита, улеснява храносмилането
Чаят от самардала помага при стомашни болки, кашлица, запек, стимулира уринирането, пречиства бъбреците и пикочните пътища.
Самардалата е включена в списъка с лечебни растения по Закона за Лечебните растения.
Маринета Стоянова
Източник: e-zdravey.com
Виж още публикации на bultimes
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.