Елеонора – жената, за която Иван Вазов пише, че е „сестрата на героите“ и втората съпруга на цар Фердинанд
Новата българска история е безспорно момент от миналото ни, който заслужава внимание.
Във времена на парламентарни и президентски републики, ние обръщаме поглед към едно забравено царство, което вече отдавна не съществува.
„Коронованият ангел на България“, както е известна втората съпруга на цар Фердинанд – царица Елеонора.
Елеонора е родена на 22 август 1860 г. в Требшен. Дъщеря на принц Хайнрих IV и на принцеса Луиза цу Грайс.
От ранна възраст се отдава на благотворителност. През 1905 година заминава за Далечния изток, за да се включи в Руско-Японската война като милосърдна сестра.
Тя официално влиза в българската история с едно събитие – сватбата й с Фердинанд на днешната дата (28 февруари) през далечната 1908 г. Бракът между двамата е сключен в гр. Кобург, Германия.
След смъртта на съпругата си Княгиня Мария Луиза през 1899 г. Фердинанд решава да потърси подходяща спътница и грижовна майка за четирите си деца.
По време на едно от посещенията на Великия Княз Владимир Владимирович неговата съпруга Великата Княгиня Мария Павловна, предлага на вниманието на (тогава още) княз Фердинанд личността на германската княгиня Елеонора.
Великата Княгиня изтъква голямото й благородство и милосърдие, наред с изключителната й скромност и отдаденост, което по-късно виждат и българите.
Царица Елеонора с престолонаследника Борис, княз Кирил Преславски и княгините Евдокия и Надежда
Сключването и на този брак не минава без религиозни затруднения.
Князът е католик, а княгинята е протестантка. Първоначално пасторът на Ройските херцози отказва да извърши церемонията, разбирайки, че княз Фердинанд няма да произнесе обредното „Да!“.
След дълги и сложни канонически преговори пасторът склонява да приеме единствено отговора на княгинята.
След церемонията Елеонора получава титлата „княгиня на българите“, а няколко месеца по-късно, след обявяването на независимостта на България от Османската империя на 22 септември 1908 г., титлата ѝ е променена на „царица на българите“.
Източник: svetovnizagadki.com
Виж още публикации на bultimes
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.