Първите писмени сведения за Розовото езеро на остров Мидъл в Западна Австралия произхождат от 1802 година.
Британският моряк и хидрограф Матю Флиндерс хвърля котва на това място на път за Сидни.
През 19-ти век островът е бил посещаван често от ловци на тюлени и китове, а в началото на 20-ти век около Розовото езеро е създадено селище, която скоро е изоставено.
Не се знае със сигурност защо езерото Хилиър, известно като Розовото езеро, има такъв уникален розов цвят.
През 1950 г. група учени изследват причините за цвета на езерото, но пробите от езерната вода не съдържат следи от водорасли, които често дават цвят на водата.
Въпреки това, има мнения, че цветът произхожда от наличието на организми, които се нуждаят от сол, като водораслите дуналиела и розовите халобактерии.
Австралийския микробиолог Кен Макграф смята, че водата в Розовото езеро дължи своя цвят на халобактерии (Halobacteriaceae) и родствени микроорганизми, способни да живеят в среда с високо съдържание на сол.
За разлика от други розови езера, които променят цвета си с промяната на тепмературата, езерото Хилиър е розово през цялата година, а водата запазва своя специфична нюанс и когато се постави в някакъв съд.
Езерото е заобиколено от гори от евкалипти и пясъчни дюни, дълги около 600 метра.
Розовото езеро е с високо ниво на сол.
Но с оглед на това, че островът се използва само за изследователски цели, къпането не е често срещано явление.
Източник: e-zdravey.com
Виж още публикации на bultimes
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.