Светът е прекрасен: Седемте най-впечатляващи природни чудеса

в Любопитно

Вижте седем от световните забележителности, които си струва да посетите

Гранд Каньон – каньон намиращ се в Аризона, САЩ. Дълъг е 446 км, широк от 6,4 до 29 км и дълбок 1,83 км
Националният парк „Гранд Каньон“ или „Големият каньон“ (на английски: Grand Canyon National Park), намиращ се в щата Аризона, е сред най-старите национални паркове в САЩ.
На негова територия се намира Гранд Каньон или Големият каньон (на английски: Grand Canyon), един от най-дълбоките каньони в света, разположен на река Колорадо, дълъг 320 км и висок 1800 м на места. В продължение на милиони години реката е рушила и дълбала скалите, докато си е проправяла път между тях и е създала многоцветна дълбока пропаст с отвесни стени. Въпреки че получава защитата на правителството през 1893 година, статут на природен резерват и малко по-късно национален паметник, Гранд Каньон става национален парк едва през 1919 г. През същата година паркът е посетен от близо 45 000 души. Днес Гранд Каньон се посещава годишно от около 5 милиона души.
В парка са намерени археологически находки на 12 000 години, които свидетелстват за заселването на индиански племена по тези земи. Първото документирано посещение на европейски заселници е от 1540 г. Река Колорадо се е врязвала в твърдите скали в продължение на милиони години, докато се образува Големият каньон.

Големият бариерен риф – корален риф в Австралия

Големият бариерен риф е верига от коралови рифове и острови, намираща в Коралово море на североизточния бряг на Австралия. Представлява най-голямата коралова система в света, съставена от близо 3 000 коралови рифа и 900 острова, и е на възраст 18 милиона години. Дължината му е 2 500 километра, започвайки от Тропика на Козирога до Гладстон и достигайки на север до Торесовия пролив, отделящ Австралия от Нова Гвинея, а ширината му варира от 2 до 150 км.
Големият бариерен риф може да се види от Космоса и е най-големият жизнен обект на Земята. Съставен е от милиони малки организми, наречени коралови полипи. През 1979 г е създаден Морски национален парк с площ от 5 милиона хектара за охрана на флората и фауната в крайбрежието и плитководието. Включен е в списъка на Световното наследство през 1981. CNN го обявява за едно от седемте чудеса на света. Благодарение на голямото биоразнообразие, топлите води и лесния достъп за живеещите по корабите, кораловият риф е популярно място за туристи, особено за водолази. Много от градовете по бреговете на Куинсланд предлагат еднодневни екскурзии с лодки всред рифа, а няколко острова са превърнати в курорти.

Пристанището на Рио де Жанейро

bulpress tv

Рио де Жанейро (на португалски Rio de Janeiro, което означава януарска река) е град в Югоизточна Бразилия, център на щат Рио де Жанейро.
Населението на града е около 6 100 000 души (2006), а на градската агломерация — около 11 582 000 милиона души (2009). Рио де Жанейро е вторият по големина град в Бразилия след Сао Пауло и служи за столица на страната от 1764 до 1960, когато столицата е преместена в Бразилия. През 1808-1821, градът е столица на Португалската империя.
На хълма Корковадо се намира прочутата статуя на Иисус Христос, наречена Христос Спасителя. Рио де Жанейро е известен и с карнавала, който се провежда там всяка година.

Връх Еверест – най- високия връх в света, издигащ се на 8 848 метра на границата на Непал с Китай

Еверест (на тибетски: Джомолунгма: „Богинята майка на света“, на непалски: सगरमाथा – Сагарматха: „Високо в небесата“) е връх в Хималаите, най-високият от 14-те планински върхове осемхилядници, в Азия и на Земята.

Статутът на най-висок връх в света привлича катерачи от всички категории, от най-опитните до новаци, готови да заплатят солидни суми на професионални планински водачи, за да направят успешно изкачване. Планината не изпъква с изключителни алпинистки трудности при изкачването по стандартния маршрут, за разлика от други осемхилядници като К2 или Нанга Парбат. Въпреки това съществуват множество специфични опасности, като височинна болест, лошото време и силният вятър.
Експедициите до върха са значителен източник на туристически приходи за Непал, чието правителство изисква от експедициите разрешително за изкачване, което може да достигне от $10 000 до $25 000 щатски долара на човек, отделно другите разноски варират до около $65 000 на човек. Условията в „Зоната на смъртта“ са толкова тежки, че повечето трупове са оставени там, където човекът е загинал, и понякога са демотивиращ фактор, тъй като се виждат по стандартния и други маршрути за изкачване.

Полярното сияние – оптичен феномен, наблюдаван в небето над полярните райони на Земята

Полярното сияние е оптичен феномен, наблюдаван в небето над полярните райони на Земята, образуващо се в следствие на взаимодействието на заредени частици от слънчевия вятър с магнитосферата. Явлението може да се оприличи на поразително красив танц на разноцветни светлини в небето.
Полярните сияния са в основата на много легенди и митове на северните народи. Викингите вярвали, че сиянията са воини, препускащи на коне през небето, а според ескимосите добри духове палят светлините, за да осветят пътя на мъртвите към отвъдния свят.

Вулканът Парикутин – вулкан в Мексико

Парѝкутин (на испански Parícutin) е вулкан с височина 3 171 метра, част от Транс-Мексиканския вулканичен пояс и се намира в мексиканския щат Мичоакан.
До 1943 този вулкан не е съществувал. През първите седмици на същата година странни гръмовни звуци огласят областта, въпреки хубавото време. Оказва се, че те са породени от трусове дълбоко под едно от селищата в района. Когато вулканичната активност започва, хората панически напускат областта. 24 часа по-късно над повърхността се издига 50-метров конус. След една седмица височината на вулкана се удвоява. Само за първата година от образуването си вулканът достига 336 метра височина. През следващите осем години Парикутин продължава да изригва, покривайки с лава всичко в радиус от 25 километра. Последното регистрирано изригване е през 1952 година, когато вулканът спира активността си и остава с височина от 424 метра над околните територии.

Водопадът Виктория – най- големият водопад в света. Намира се на границата на Замбия с Зимбабве

Виктория е водопад (по-точно: група от водопади) на река Замбези между африканските държави Замбия и Зимбабве. Местното име на водопада е Мози-Оа-Туния (на езика на племето Калоло-Лози; означава гърмящият пушек), навярно защото в равнината около Замбези от десетки километри разстояние се вижда облак мъгла над водопада. Племената, които започвали да се заселват по тези места в края на І век, може-би дълго не са подозирали, че гърми спокойно течащата, разлята около безброй острови река, която неочаквано се хвърля в тясна дълга пропаст, за да продължи пак така спокойна и пълноводна по пътя си на изток през Централноафриканското плато към Индийския океан.
Водопадът се смята за една от най-големите географски забележителности на Африка.

Източник: e-zdravey.com

Виж още публикации на bultimes


Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Последни от Любопитно

Pineal Gland-третото око

Pineal Gland-третото око   „Дори след десетилетия и столетия проучвания, човешкият мозък
Отидете горе