Между 70 и 80% българина плаща за лекарствата от джоба си. 20% от хората са се отказвали от назначената им от лекар терапия, защото не им достигат парите.
А тези 20% представлядат 1 млн. души и това са най-често хората над 50-годишна възраст.
Това коментира пред Нова тв експертът Аркадий Шарков.
В тази група на хора, които не могат да си позволят лечение, са пациенти със съдови заболявания, а България е на първо място по смърт от този тип заболявания, допълни той.
Този 1 млн. души, които се е налагало да прекъснат терапията си в даден момент, е притеснително. Обикновено става дума за хронично заболяване, при което лекарствата трябва да се взимат всеки ден. А когато човек не може да си позволи лечение и накъсва терапията си поради липса на средства, тя става неефективна, обясни той.
Състоянието на такъв човек в даден момент се влошава, защото терапията е станала неефективна, влиза в болница и разхода за неговото лечение се увеличава многократно, мъките за него и неговото семейство също многократно се увеличават, посочи той.
Средното доплащане за лечение в Европа от страна на пациента е 16%, а при нас то е над 40%, т.е. имаме много какво да догоним, посочи той.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.