Изявление на президента Румен Радев от Прага:
С пълна убеденост не подписах декларацията за присъединяване на Украйна в НАТО, защото сега това означава война НАТО-Русия.
Ще продължа да бъда отговорен към българските граждани и като президент и върховен главнокомандващ ще работя срещу въвличането на България във войната, без значение под какви красиви фрази се прикрива това.
Политици, които тласкат България към война, независимо дали от невежество или корист, дължат отговори на българите, чии интереси обслужват.
Изумително е, че на фона на енергийната и икономическа криза в цяла Европа „Демократична България“ бърза да тласне страната ни във войната още преди да бъде свикан парламентът.
Ако със същата страст, с която лобират за Украйна в НАТО, работеха и за правосъдната реформа и за интересите на българските граждани, сега обществената тежест на тази формация щеше да бъде различна.
За мен е даже трудно за вярване, че ръководството на коалиция, която претендира за демократичност и морал в политиката, може да си служи с откровени лъжи и манипулации.
Когато говорим за санкции от страна на ЕС, трябва да е ясно, че няма да допуснем такива, които увреждат енергетиката и икономиката на България.
В последния месец, при подготовката за този Европейски съвет, България успя да предотврати включването на ядрената енергетика в настоящия пакет санкции. Така ще се действа и занапред.
Много европейски лидери също изразиха притеснение, че ако Европа солидарно не овладее растящите цени и кризата в енергетиката, тази криза много бързо може да излезе от контрол и да прерасне в социална и политическа криза с всички последствия.
И когато налагаме нови санкции, трябва да има всеобхватен анализ за техните средносрочни и дългосрочни последствия, така че да не увреждат необратимо европейската икономика.
На политическите партии ще предоставя достатъчно време, за да могат да обсъдят принципите и приоритетите, около които да се обединят, така че да се излъчи управленско мнозинство и правителство.
Очаквам да не забравят, че на първо място трябва да поставят интересите на българските граждани.
Изключително важно е да имаме парламент, защото българският конституционен модел на властта се основава именно върху Народното събрание.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.