Проклятието на диаманта Хоуп, най-скъпият малък предмет в света

в Любопитно

Днес наричат брилянта „Хоуп“ най-скъпият малък предмет на света и оценяват стойността му на 200 млн. щ. долара, т.е. почти по 5 млн. щ. долара на 1 карат от него.

Хоуп („Надежда“) е диамант с тегло 45,52 карата (или 9,1 грама) и се ннамира в Музея по естествена история при Смитсоновия институт във Вашингтон. Скъпоценният камък има тъмносин цвят и изключително чист блясък. Наречен е на името на негов собственик – лондонския банкер Хенри Хоуп.

Поради поредица от неприятности и фатални случаи, свързани с негови собственици, много хора вярват, че диамантът Хоуп носи нещастие.

Откраднат е от Индия, където, според легендата, бил третото око в статуята на Кали – богиня на смъртта и разрушението. В Европа е пренесен през 1668 г. от френския пътешественик и търговец Жан-Батист Таверние, а той го продава на френския крал Луи XIV. Тогава елмазът е тежал почти 112 карата.
През 1673 г. кралят заповядва да бъде обработен и теглото на красивия син камък намалява до 67 карата. Тогава тръгва мълвата за проклятието на тази скъпоценност, защото по времето на пренасянето му на Стария континент пламва епидемия от чума.

През 1792 г., по време на хаоса на Френската революция, брилянтът е откраднат и изчезва за около 32 години.

През 1824 г. скъпоценният камък е продаден на английския крал Джордж V, а след неговата смърт през 1830 г. го купува лондонският банкер и колекционер на скъпоценности Хенри-Филип Хоуп. До 1901 г. получилият вече име брилянт „Хоуп“ остава в семейната колекция. Тук зловещите събития, които го съпровождат, продължават – Хенри Хоуп умира от загадъчна болест, наследникът на банкера се разорява и за да изплати дълговете си, го продава, както се предполага, на турски колекционер, загинал по време на морска буря. Брилянтът обаче оцелява и се появява в Турция, където през 1905 или 1906 г. семейство Евелин и Едуард Маклин го виждат в двореца на турския султан.

Няколко години по-късно брилянтът „Хоуп“ вече се е озовава в Париж и на него попада отново същата Евелин Маклин, дъщеря на собственика на вестник „Вашингтон Поуст“. Купувайки го, Евелин Маклин занася камъка в католическа църква, за да бъде свалено проклятието от него. Последвалите събития обаче говорят по-скоро за липсата на ефект от свещенодействието.

bulpress tv

След смъртта на Евелин Маклин брилянтът „Хоуп“ е продаден през 1949 г. за 176 000 щ. долара на ювелира Хари Уинстън, който го дарява на Смитсоновия институт във Вашингтон. Когато дарението е оповестено, пристигат много писма от американци, разтревожени за бъдещата съдба на новия собственик на брилянта – Съединените щати.

Източник: e-zdravey.com

Виж още публикации на bultimes


Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Последни от Любопитно

Pineal Gland-третото око

Pineal Gland-третото око   „Дори след десетилетия и столетия проучвания, човешкият мозък
Отидете горе