Безспорно най-големият творец на света е природата. Необикновените форми, които са създадени от нея – били те живи или не, и до днес надхвърлят способностите и на най-изявените майстори сред хората.
Хората продължават да се вдъхновяват от нея. Това е така от зората на нашата цивилизация. В миналото първобитните ловци са копирали начина, по който хищниците мислили и дебнели плячката си по време на лов и гледали с какво се хранят тревопасните животни, за да знаят какво е безопасно и какво не.
Дори и днес с цялата съвременна технология природата не е загубила своята привлекателност за човека. Многобройни са изобретенията, които са вдъхновени от наблюдения на растителните и животинските видове. Кои са най-популярните от тях, вижте:
1. Съхранение на вода – пустинен намибски бръмбар
Рядко вали в африканската пустиня Намиб. Това е едно от най-негостоприемните места за живот на Земята. Въпреки това там е домът на пустинния намибски бръмбар. Той е развил уникална способност да запазва водни капчици по черупката си благодарение на малки хидрофилни издатини. Това умение е заимствано от учените за създаването на материали, които могат да събират вода от въздуха и да помогнат за оцеляването в райони, където липсва основният елемент за живота;
2. Живи микроботи – минога
Лечението на различни болести ще е много по-лесно, ако учените можеха да проучат тялото на човек отвътре. Често машините, способни на това, са огромни и изключително скъпи. С развитието на нанотехнологиите това обаче става все по-лесно. Така наскоро бе обявено създаването на живия микробот Cyberplasm. Той е построен от синтезирана глюкоза. Формата му е на странното същество минога, което е вид паразит. Миногата се закрепва по коремите на големите риби в океана. Така и роботът се закрепва в даден участък на човешкото тяло и го проучва за тумори, травми и нередности. След време глюкозата се разтваря и от робота не остава и следа;
3. Роботизирани ръце – слон
Съдържащи повече от 40 хиляди мускули, хоботите на слона са много по-функционални от човешките ръце. Техният универсален дизайн е вдъхновил създаването на все по-навлизащите в употреба роботизирани ръце. Тези автоматични крайници стават все по-популярни в индустрията. Прецизността им е предпочитана в различни фабрики и лаборатории;
4. Влак стрела – синьо рибарче
Синьото рибарче е дребна птица, живееща в почти цяла Евразия. Интересен факт е, че първите високоскоростни влакове се вдъхновени от форма на сините рибарчета. Издължената им човка и аеродинамична форма позволяват на птиците да развиват висока скорост и да се гмуркат във водите, край които живеят, без да разплискват вода около себе си. Точно това е и идеята на влаковете стрели – да не бъдат възпирани от въздушните маси, буквално да се гмуркат в тях, с висока скорост.
Източник: sanovnik.bg
Виж още публикации на bultimes
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.