Хълцането често се появява внезапно и бързо може да стане изключително досадно.
Това кара хората от край време да изпробват всякакви необичайни и творчески идеи, за да се отърват от него. Съветите как да се отървем от хълцането са буквално хиляди в интернет пространството.
Точно и заради това е трудно да се разделят препоръчаните методи от бабините деветини и откровените глупости. За да избегнем риска да ви представим някой неработещ метод за спиране на хълцането, ето какво пишат по въпроса Световната здравна организация (СЗО) и Британската национална здравна служба (БНЗС).
Хълцането е медицински познато като синхронно диафрагмално разбъркване. От гледна точка на физиологията хълцане възниква, когато диафрагмата внезапно се свива неволно и в същото време гласовата кутия се свива и вокалните гънки се затварят, което ефективно блокира потока на въздуха.
Храненето или пиенето твърде бързо често предизвиква хълцане. Обикновено то отшумява само, без да се изисква медицинска намеса. Хълцането засяга всички, от бебета до възрастни.
От СЗО препоръчват при хълцане да вдишате дълбоко въздух, да го задържите и след това да издишате бавно. Повторете упражнението три или четири пъти. Ако хълцането продължава, правете тези вдишвания през пет минути, докато отмине.
Друг вариант за спиране на неприятното състояние е да дишате за две минути в хартиена торбичка.
Също така можете да клекнете, като поставите коленете си пред гърдите и ги прегърнете. Останете така за две минути и хълцането ще спре.
Можете да спрете хълцането, като леко притиснете с ръка диафрагмата си (областта под гръдния кош) и след това бавно се наведете. Останете така за две минути, като постоянно упражнявате лек натиск.
От БНЗС препоръчват при хълцане да си направим гаргара със студена вода. Друг вариант, с който британците се избавят от хълцането, е като поставят няколко капки оцет в устата си.
Също така поставете малко гранулирана захар на езика си, а когато тя започне да се топи, я преглътнете.
Можете да се избавите от хълцането, като много бавно изпиете голяма чаша със студена вода.
Другият вариант е да изпиете чаша с топла вода много бавно и с помощта на сламка.
Източник: simptomi.bg
Виж още публикации на bultimes
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.