Високата температура при обработване на растително масло за получаване на маргарин унищожава антиоксидантите, при което се образуват свободни радикали, които могат да причинят рак
Маргаринът се появява на световната сцена 1869 г. когато е създаден като евтина замяна на маслото и е предназначен за работническата класа. Но маргаринът няма никаква допирна точка с c.
За разлика от маргарина, маслото представлява една хранителна и здравословна храна. Маргаринът е нещо съвсем друго, става дума за неестествен и вреден продукт, който никак не би трябвало да се нарича хранителна стока .
Маргарин се произвежда от растително масло с аргесивни химични методи
Високата температура при обработка на растителното масло унищожава антиоксидантите, при което се образуват свободни радикали, които могат да причинят рак.
Растителното масло се втърдява с агресивен химичен метод – хидрогенизация или промяна на мастните киселини. В този процес се използват опасни химикали, чиито остатъци се намират в крайния продукт, който след това се намира по рафтовете на магазините.
Голям проблем е това, че и хидрогенизацията, и промяната на мастните киселини водят до промяна на молекулите на мазнините в такива форми, които изобщо ги няма в естествените мазнини и са напълно непознати за човешкия метаболизъм.
Мазнините изграждат клетъчните стени, което според Bruce Lipton известен учен в областта на биологията, е основната част от функционирането, тъй като позволява комуникация на клетките с тяхната околна среда. Ако в тях се отлагат неестествени мазнини от маргарин, тогава те не могат да функционира по естествен начин.
В маргарина има опасни промишлени трасмазнини
В процеса на хидрогениране, маслото се обработва с водород и с помощта на никел като катализатор. След този процес се стига до създаването на трансмазнини, за които е доказано, че са много вредни за здравето. Промишлените трансмазнини увеличават риска от диабет, рак, сърдечни заболявания и други. Освен в маргарина, трансмазнини има и в някои видове бисквити, хляб, чипсове, сладоледи и торти. Промяната на мастни киселини означава, че молекулите на мазнините се разделят, след това отново се събират на принципа на случайността.
Тези мазнини, които се създават изобщо не са като природните и за нашия метаболизъм са неизвестни. Мазнините действат на всички биохимични процеси, които се извършват в организма, така че тези променени мазнини могат да доведат до различни нарушения и заболявания.
Например втвърденото палмово масло, което е често срещана съставка в маргарина, може да доведе до тромбоза.
При прехода в твърда консистенция, маслото получава толкова лоша миризма, че бъдещият маргарин трябва да се обработва с пара.
След това с помощта на сода каустик и химически средства се прави избелване на маргарин за потребителите, за да не виждат сивотата. Ако преди е имало някакви витамини и минерали с този последен процес и те се унищожават.
Вредни химични вещества, които предизвикват редица заболявания, се използват при производството на маргарин
Остатъци от следните опасни химични вещества са използвани за прозводство на маргарин: екстракции на бензин хексан, който уврежда нервите, ацетон – запалим материал, който уврежда нервите, фосфорна киселина, която е опасна, сода каустик, никел като катализатор на хидрогенизацията, етанол, средства за избелване, полиароматни въглеводороди.
Част от тези химикали се използват в производството, а част от тях се създават по време на обработването в резултат на химични реакции. Една част от химикалите дори идват от корабите, на които се разнасят суровини.
Повече от направените здравни проучвания показват връзката между консумацията на маргарин и появата на алергии, асма, запушване на носа и улцерозен колит при деца.
Източник: e-zdravey.com
Виж още публикации от Bultimes
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.