Александрийската библиотека е създадена от Птолемей I или от сина му, Птолемей II, около трети век пр. н. е. за да се покаже голямото богатство на Египет
Въпреки това, библиотеката се е превърнала в нещо много повече от това, не само за времето си, но и векове след това.
Служителите в библиотеката са били ангажирани с преводи на писмени материали от „варварските“ езици на гръцки. Колекцията на библиотеката е огромна, но не се знае със сигурност колко записи е съдържала.
Предполага се, че материалите в Александрийската бибилиотека са били около 600 000
Тази библиотека на Александрия е станала седалище на образованието и знанието. Най-великите умове от целия хеленистически свят изследвали, откривали и учили от тази библиотека. Библиотеката представлява смес от култури и умове и тя е мястото, където са представени някои от най-големите идеи в медицината, астрономията, математиката и граматиката.
За съжаление, всички добри неща имат своя край. Какво е това, което наистинасе е случило с библиотеката? И до днес няма сигурни доказателства. Въпреки това, има няколко предположения за нейната трагична съдба. Най-популярното мнение в обществото е, че причината за нейното унищожаване е огромен пожар. Но това вероятно не е вярно. Това, което наистина се е случило по всяка вероятност е свързано с някои последователни събития, които бавно довели до „изчезването“ на библиотеката.
Факт е, че има доста доказателства за постепенното унищожаване на библиотеката, но няма ясни факти, доказващи „голям огън“, който да е унищожил съкровищницата.
С края на Александрийската библиотека се свързват три имена: Юлий Цезар, Теофил от Александрия и халиф Омар от Дамаск
Има легенда, според която, Теофил, патриарх на Александрия през 391 г. започва да разрушава езическите места в името на християнството. Класически „езически“ записи, които са се намирали в библиотеката може да са били обект на Теофил. Но ако той е унищожил библиотека в Александрия, това вероятно е тази по-малката, която е била построена от Птолемей III и е имала по-малко записи.
Историята на халиф Омар е почти сигурно измислена. През 645 г. Омар завладял Египет и изгорил книгите в библиотеката, защото не отговаряли на ученията на Корана. Много историци смятат, че тази история е измислена през 12 век.
Причината за „големия пожар“ в Александрийската библиотека вероятно произлиза от действията на Цезар по време на войната с Александрия
Той наистина е предизвикал пожара в града, но никъде не е записано дали точно огънят се е разпространил и върху библиотеката. Сенека написал, че 40 000 книги са били унищожени в пожар, причинен от Цезар, но ако това е вярно, би било само част от книгите в библиотеката. Късни писатели споменават музей, който е бил част от библиотеката. Това и други доказателства показват, че библиотеката обаче преживяла, или поне част от нея.
Историците не знаят какво се е случило по-късно, т.е., кое е това, което е предизвикало окончателното унищожаване на Александрийската библиотека. Всички мнения във връзка с това са само предположения, за които няма сериозни доказателства.
Каквато и да е причината за унищожаването на литературата, загубата на знанието, което се намирало в библиотеката е достатъчно тъжно.
Библиотека „Александрина“ се опитва да възвърне славата на Александрийската библиотека
В близост до мястото, където се е намирала оригиналната библиотека на Александрия, сега се намира друга библиотека, която се опитва да съживи духа на древната.
„Библиотека Александрина“ съдържа всякакъв вид литература, от древни текстове до научни изследвания и компютърни системи. Страни от целия свят изпращат книги, за да се опитат да изградят отново старата Александрийска библиотека. Тази конструкция е специално изградена да е устойчива на пожари.
Източник: e-zdravey.com
Виж още публикации на bultimes
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.