Хипогликемията като част от ежедневния живот

в Здраве

„Когато имам хипогликемия, чувството е сякаш някаква далечна част от съзнаниено ми все още работи, но тази част, свързана с тялото ми е в небитието“ – Мари, 17 години.

Спането и появата на хипогликемия

Много хора се притесняват да не получат хипогликемия по време на сън и да не се събудят. Медицински изследвания показват, че някои деца и млади хора имат хипогликемии през нощта и я проспиват. Човек с диабет, имал хипогликемия, може да се събуди сутринта с чувство на умора или главоболие, или със спомен за сънуван ясен кошмар.

Най-добрият начин да избегнете хипогликемия през нощта е да се уверите, че кръвната ви захар непосредствено преди лягане е в норма.

Говорете с вашия лекар, сестра или диетолог да преценят дали имате нужда от повече междинни закуски или да променят дозата инсулин, която приемате.

Шофиране при хипогликемия

Хипогликемията по време на шофиране е опасна, не само за вас, но и за останалите участници в движението. Важно е да премерите кръвната си захар преди шофиране и редовно по време на самото такова, ако то трае повече от два часа или имате притеснения. Вижте статията ни за шофирането при хипогликемия, за да знаете какво да правите, ако почувствате, че имате такава.

bulpress tv

Алкохол и страх от хипогликемия

Ако пиете много алкохол, или го приемате на празен стомах, е много по-вероятно да получите хипогликемия, затова трябва да предоставите на организма си повече въглехидрати.

Това не означава, че не може да пиете алкохол, но трябва да знаете как да го правите.

Стрес от поява на евентуална хипогликемия

Хипогликемиите са част от живота, ако имате диабет – никой не може да има перфектен контрол през цялото време. Не позволявайте хипогликемията или мисълта за нея да повлияе на вашата увереност. Правете нещата, които искате да направите, проверявайте редовно нивото си на кръвна захар и дръжте на удобно място медикамент срещу хипогликемии. Съобщете на лекуващия ви лекар, ако имате често хипогликемии.

Високи нива на кръвна захар

Възможно е да се изкушите да държите нивото си на кръвна захар по-високо (да кажем над 10 mmol/l), за да избегнете хипогликемии. Това обаче не е препоръчително. Ако го направите, можете да развиете отново симптомите, които сте имали още преди да бъдете диагностициран с диабет и състоянието ви сериозно да се влоши.

Всеки понякога има високи нива на кръвна захар. Това се нарича хипергликемия. Ако имате такива често, говорете с лекаря си, който следи диабета ви.

Източник: e-zdravey.com



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Последни от Здраве

Отидете горе